Motorola’nın 1000 dolarlık ahşap amiral gemisi için ağaçlar öldü!

0

Cam ve Metal, Ahşap ile tanışın!

Motorola’nın “ahşap” telefon yapma geleneği, Lenovo’nun 1.000 dolarlık en son premium amiral gemisi olan Motorola Edge 50 Ultra ile yeniden canlandırıldı.

Motorola Edge 50 Ultra ilk bakışta gördüğünüz tüm akıllı telefonlara benzese de, amiral gemisinin ahşap görünümlü arka kısmı gerçekten ahşaptan yapılmış. Ağaçlar bunun için öldü, buna inansan iyi olur.

Elbette, en inek okuyucularımız, Motorola’nın 10 yıl kadar önce (!) efsanevi Moto X ve Motorola’nın web sitesinin, eskiden tamamen kişiselleştirmenize/giymenize izin veren bölümü olan Moto-maker aracılığıyla ahşap arkalı telefonlar sunmaya başladığını hatırlıyor. Motorola telefonunuzu ahşap ve hakiki deri dahil olmak üzere farklı arka kapaklarla donatın. Deriden bahsetmişken, Edge 50 Ultra’da mevcut olan diğer iki renk grubu gerçekten de deriden yapılmıştır. Her ne kadar gerçek 2024 modasında bu artık vegan/sahte deri ise, gidilecek yol da budur. Aslında ahşap ve deri Motorola Edge 50 Ultra’nın tek çeşidi ve bu da beni mutlu ediyor!

Motorola bunu alıyor ama Apple ve Samsung anlamıyor! Telefonlar söz konusu olduğunda cam plastikten, ahşaptan veya metalden daha iyi değildir

Camdan bahsetmişken, web sitesinde birkaç kez arkası cam telefonları tamamen onaylamadığımı paylaştım, bu yüzden ahşap Edge 50 Ultra benden anında tam not alıyor.

Beni yanlış anlamayın, arkası cam telefonlar birinci sınıf görünür ve hissettirir ve bu harika, ancak benim görüşüme göre, telefonunuzun arkasında cam bulunmasının getirdiği dezavantajlar hiçbir “faydaya” değmez.

  • Cam… bilirsin… çatlama ve kırılma eğilimindedir
  • Cam arka kısımların değiştirilmesi pahalıdır
  • Cam, ahşap, vegan deri veya “eski güzel” plastik gibi alternatif malzemelerden daha ağırdır

Alternatif malzemelerden yapılan telefonlar “niş” olmamalı: Daha dayanıklı telefonlar ilk özellik olmalı AB ve ABD yasa koyucuları ana akım haline getirmeli

Peki Motorola Edge 50 Ultra’yı sırf ahşap arka kısmı kırılma ihtimali daha düşük olduğu için mi satın alırdım? Kesinlikle hayır, siz de yapmamalısınız. Edge 50 Pro’yu bir bütün olarak ne kadar iyi bir telefon olduğuna göre satın almalısınız; bunu yakında tam incelememizde öğreneceğiz.

Ama yıllardır vurgulamaya çalıştığım nokta geçerliliğini koruyor. Telefon üreticileri, yalnızca ben öyle söylediğim için değil, aynı zamanda bunu yapmanın mümkün olduğu (Lenovo’nun kanıtladığı gibi), daha sürdürülebilir olduğu ve arka camın değiştirilmesi için yüzlerce dolar tasarruf edebileceğiniz için, alternatif malzemelerden telefon üretmeli.

Ama içimden bir ses, eğer gönüllü olmazlarsa telefon üreticilerinin eninde sonunda daha dayanıklı malzemeleri geri getirmek zorunda kalabileceklerini söylüyor. AB mevzuatı bir süredir daha sürdürülebilir, daha kolay onarılabilir bir akıllı telefon geleceğine doğru baskı yapıyor ve Apple ile Samsung gibi şirketleri amiral gemisi telefonlarını çok daha kolay onarılabilir hale getirmeye başarıyla zorladı. Bu nedenle, kesinlikle görüyorum (ve açıkçası umuyorum) ) AB ve ABD’li yasa koyucular eninde sonunda telefon üreticilerini suni deri, ahşap ve neden en dayanıklı seçenek olan eski güzel metal gibi daha dayanıklı malzemelerin kullanımına doğru “nazik bir şekilde zorlayacaklar” ve (olmadan) şüphe) “ideal akıllı telefonum” için bir numaralı seçim olacak.Arkası ahşap olan bir Galaxy/iPhone alır mıydınız? Alternatif malzemeler Samsung ve Apple’ın “niş rakipleri” için daha mı uygun?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.